03:23
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Vortex Defender-ST Overview
1 of 12 images
Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot, 6 MOA Dot, Tan, 843829145855
2 of 12 images
Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot
3 of 12 images
Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot, 6 MOA Dot, Tan, 843829145855
4 of 12 images
Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot, 6 MOA Dot, Tan, 843829145855
5 of 12 images
Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot, 6 MOA Dot, Tan, 843829145855
6 of 12 images
Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot, 6 MOA Dot, Tan, 843829145855
7 of 12 images
Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot, 6 MOA Dot, Tan, 843829145855
8 of 12 images
Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot, 6 MOA Dot, Tan, 843829145855
9 of 12 images
Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot, 6 MOA Dot, Tan, 843829145855
10 of 12 images
Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot, 6 MOA Dot, Tan, 843829145855
11 of 12 images
Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot, 6 MOA Dot, Tan, 843829145855
12 of 12 images
Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot, 6 MOA Dot, Tan, 843829145855
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Tan
- Reticle:
- 6 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 99-RD-AAEQD-843829145855
MPN: 843829145855
UPC: 843829145855
List: $449.99Save 52%
$217.34
Product Info for Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot
Handguns. Shotguns. Offset on a carbine. Whether running drills at the range or holding the line during rigorous duty use, the all-purpose Defender-ST delivers the toughness, accuracy, and adaptability your challenging world needs.![]()
Specifications for Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot:
| Manufacturer: | OPMOD |
| Color: | Tan |
| Fabric/Material: | Polymer, 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 23 mm |
| Reticle: | 6 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Free |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Ion |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 25000 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 1.83 in |
| Weight: | 1.48 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Features of Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot
- Delta Point Pro Footprint
- Window Size 23mmx20mm
- Large Viewing Window
- Aspherical Lens
- Motion Activation with 10 minute Auto-Shutoff
- ShockShield Polymer Insert
- Fast-Rack Texturing
- Top Mount Battery
- 10 Daylight Bright Brightness Settings
- Parallax Free
- Unlimited Eye Relief
- Night-Vision Compatibility
- Waterproof
- Shockproof
- Fogproof
- Low-Glare Matte Tan Anodized
- Single-Piece Chassis
Package Contents:
- Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot
- Picatinny Mount
- Custom Tool
- Most Common Mounting Screw Sets
- Lens Cloth
- CR2032 Battery
- Rubber Cover
- Glock MOS Plate