Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Open X
- Illumination Color:
- Amber, Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 99-RD-OPMOD-M22-56226000
MPN: 56226000
UPC: 810013525816
Product Info for Meprolight OPMOD M22 1x28mm Reflex Red Dot Sight
The OPMOD Meprolight M22 red dot, available exclusively at OpticsPlanet, represents the next generation of the Mepro M21 reflex sight used by militaries and law enforcement agencies around the globe. These Red Dot Sights are smaller and more compact than their predecessor, providing fiber optic illumination by day and tritium glow by night to provide a brilliant aiming point 24/7 without requiring batteries to operate. The transition between the two illumination systems is smooth and automatic, so you never need to manually adjust the sight to acquire your target.![]()
The battle-proven and all-weather construction allows you to use the sight in any conditions, and it is compatible with night vision devices and red dot magnifiers like the Mepro MMX3. Pick up the OPMOD Mepro M22 Day/Night Self-Illuminating Reflex Sight today to acquire targets day or night without worrying about power failure.
Specifications for Meprolight OPMOD M22 1x28mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | OPMOD |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Objective Window Size: | 1x0.8 in |
| Reticle: | Open X |
| Illumination Color: | Amber, Red |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Operating Temperature: | -40 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Length: | 3.9 in |
| Width: | 1.97 in |
| Height: | 2.68 in |
| Weight: | 9.2 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Features of Meprolight OPMOD M22 1x28mm Reflex Red Dot Sight:
- 100% self-illuminating aiming solution. No batteries needed.
- Reticle illumination is auto-adjusted based on ambient light levels
- Compatible with NVDs and Magnifiers
- Compact, lightweight ergonomic design
- Multi-Tool included for adjustments
- 10 Year warranty on tritium illuminance
Package Contents:
- Meprolight OPMOD M22 1x28mm Reflex Red Dot Sight