Tap Tap to Zoom
Product Info for Talley Picatinny Rifle Scope Base
Talley Manufacturings Winchester Xpert Picatinny Rails are machined entirely from high grade 7000 series alloy and protected with a hard-coat anodizing to 65 Rockwell ensuring the craftsmanship of these Picatinny Rails last the lifetime of your firearm. The Winchester Xpert Picatinny Rails are all designed and manufactured with precision to fit your firearm with the industrys tightest manufacturing tolerances. Talleys Anschutz Pic Rails provide a mounting platform for all optics mounts that have been designed in accordance with the MIL-STD-1913 Pic Rail specifications, to include all Talley Picatinny scope mounts. Whether you are looking for a tactical scope ring, a modern sporting ring or our traditional scope ring with a Picatinny mounting system; Talley has Picatinny Rails for all applications and firearms enthusiast.![]()
Specifications for Talley Picatinny Rifle Scope Base:
| Manufacturer: | Talley |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Steel |
| Quantity: | 1 |
| Gun Make: | Winchester |
| Gun Model: | Winchester Xpert |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 8.95 in |
| Internal Dimensions: | 0.65 X 3.95 X 8.95 in |
| External Dimensions: | 0.65 X 3.95 X 8.95 in |
| Dimensions: | 0.65 X 3.95 X 8.95 in |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Country of Origin: | USA |
Features of Talley Picatinny Rifle Scope Base
- made in specialized factories, Lightweight 7000 series Aluminum Alloy
- Fully CNC Machined
- Hard-coat anodizing to 65 Rockwell
- Designed in accordance with the MIL-STD-1913 Pic Rail specifications
- these mounts have 0 MOA.
- Includes mounting screws and wrench. (1/4 6-48 Screws / T-15)
- Designed to fit Winchester Xpert 22 rifles.
Package Contents:
- Talley Picatinny Rifle Scope Base