Tap Tap to Zoom
- Finish:
- Matte
- Ring Height:
- 0.5 in
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Ring Quantity:
- Pair
- Fabric/Material:
- Chromoly Steel
- Weight:
- 4 oz
Code: 9E-RR-CCH300005
MPN: CCH300005
UPC: 810301021044
Product Info for Talley 30mm Fixed Ring High Color Case Hardened
Developed to be a good way to ensure that your riflescope is attached to a reliable surface, the Talley 30mm Fixed Ring High Color Case Hardened has been designed to be the most suitable pair of scope rings for just about any shooter. A successful set of scope installation rings will give your scope a good hold and a trustworthy shot. And thanks to the Talley 30mm Fixed Ring High Color Case Hardened, acquiring a top grade riflescope ring has never been easier. These 30 mm Rifle Scope Rings from Talley are fashioned using trustworthy components that will will give you long lasting and reliable decision for your mounting needs. Talley has been a substantial part of the shooting community for a long time, and the Talley 30mm Fixed Ring High Color Case Hardened is the outcome of their dedication to today's shooter. For a good way to make sure that you are shooting with some of the very best riflescope rings the current market has to present, pick the Talley 30mm Fixed Ring High Color Case Hardened.
Specifications for Talley 30mm Fixed Ring High Color Case Hardened:
| Manufacturer: | Talley |
| Finish: | Matte |
| Ring Height: | 0.5 in |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Ring Quantity: | Pair |
| Fabric/Material: | Chromoly Steel |
| Weight: | 4 oz |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- Talley 30mm Fixed Ring High Color Case Hardened