Tap Tap to Zoom
Code: 9E-RR-K400004A
MPN: K400004A
UPC: 810301020924
The Talley 30mm Med Screw Lock Detachable Ring for Kimber 89 BGR 11mm was made to be the ideal pair of riflescope rings for just about any shooter. An efficient pair of scope mounting rings can give your scope a great hold and a reliable shot. And because of the Talley 30mm Med Screw Lock Detachable Ring for Kimber 89 BGR 11mm, finding a top of the line riflescope ring has never been easier. In an attempt to provide you some of the best mounting rings the shooting business is offering, these 30 mm Rifle Scope Rings from the professionals at Talley are fashioned using the strong and trustworthy resources you've come to count on out of this incredible company. Talley has been a big part of the shooting culture for a very long time, and the Talley 30mm Med Screw Lock Detachable Ring for Kimber 89 BGR 11mm is the result of their commitment to today's shooter. In case you are in need of a high quality approach to allow yourself a well balanced surface on which to shoot, choose the Talley 30mm Med Screw Lock Detachable Ring for Kimber 89 BGR 11mm.
| Manufacturer: | Talley |
| Finish: | Blued |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Ring Height: | 0.4 in |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Gun Model: | Kimber Model 89 BGR |
| Ring Quantity: | Pair |
| Fabric/Material: | Chromoly Steel |
| Weight: | 4 oz |
| Country of Origin: | USA |