Tap Tap to Zoom
Code: 9E-RR-K500005A
MPN: K500005A
UPC: 810301020917
Designed to be a good way to ensure that your scope is attached with a well balanced surface area, the Talley 1 in High Quick Detachable Ring for Kimber 89 BGR 11mm has been created to be the most suitable pair of scope rings for virtually every shooter. An effective set of scope installation rings can give your scope a great hold and a reliable shot. And because of the Talley 1 in High Quick Detachable Ring for Kimber 89 BGR 11mm, buying a top notch riflescope ring has not been less difficult. These 1" Rifle Scopes Rings from Talley are made using trustworthy components that will provide you with a strong and reputable decision for your mounting demands. Talley has been a massive part of the shooting community for a reasonable length of time, and the Talley 1 in High Quick Detachable Ring for Kimber 89 BGR 11mm is the outcome of their dedication to today's shooter. For a good way to ensure that you are shooting with some of the highest riflescope rings the current market can give, purchase the Talley 1 in High Quick Detachable Ring for Kimber 89 BGR 11mm.
| Manufacturer: | Talley |
| Finish: | Blued |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Ring Height: | 0.5 in |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Gun Model: | Kimber Model 89 BGR |
| Ring Quantity: | Pair |
| Fabric/Material: | Chromoly Steel |
| Weight: | 4 oz |
| Country of Origin: | USA |