Tap Tap to Zoom
Spyderco Bradley Folder 2 CF/G-10 Laminate Plain Edge Folding Knife has been discontinued by Spyderco and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tactical Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
For those not familiar with Gayle Bradley, he produces handmade folders and fixed-blades. He's a Texan who started making custom knives in 1988 and when customers discovered his handmades, his reputation mushroomed, tagging him as a knifemaker who focused on building exceptional knives for hard-use. We believe you will find our Spyderco collaboration impressive not only in its performance abilities but in it's fine appearance as well. Several years ago Gayle won a BladeSports World Cutting Competition further expanding his reputation by claiming his title with a fixed-blade that plowed through everything including eleven-inches of hanging rope. Bradley knives aren't for fingernail cleaners or showmen but for use down on the ground getting gritty and dirty. His first collaboration with a production company we're glad to say is with Spyderco. The C134 Gayle Bradley Folder pulls together his reputational forte; anteing up a hard-use folder design to which Spyderco added an exotic and premium blade steel and an unexpected touch of gentrification. The blade is hollow-ground satin finished Crucible Steel CPM M4. Original M4 made its good name as a tool steel with high resistance to impact. Crucible's version incorporates their CPM powdered metal manufacturing process with M4 creating a superfine, consistent steel-grain structure heightening its' already impressive impact resistance even more. Its modified drop-point blade also has a weight-reducing swedge located at the spine. The handle is twill carbon fiber/G-10 laminate with a Michael Walker LinerLock for safe, secure lock up while adding a refined, gentlemanly appearance. Inside are two full-length internal liners adding rigidity to the handle that has screw- together construction for adjustments or cleaning. A four-way hourglass clip lets you choose to carry the folder; tip-up/tip-down, left/right handed.![]()
| length overall: | 8.078 " (205 mm) |
| blade length: | 3.438 " (87 mm) |
| blade steel: | CPM M4 |
| length closed: | 4.687 " (119 mm) |
| cutting edge: | 3.188 " (81 mm) |
| weight: | 5.5 oz. (155 g) |
| blade thickness: | 3 mm |
| handle material: | Carbon Fiber / G-10 Laminate |