Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Blade Length:
- 3.48 in
- Blade Material:
- K390
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon)
- Blade Finish:
- Satin
- Condition:
- New
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Blue
- Hand:
- Ambidextrous
Code: 9Q-KN-SPY-C90FP2K390
MPN: C90FP2K390
UPC: 716104014842
Product Info for Spyderco Stretch 2 3.48in Folding Knife
Spydercos venerable Stretch model is a purpose-designed folding hunting knife with a long, proud history that dates back tothe early 1980s. Based on extensive customer feedback and real-world testing, its design has been steadily refined over theyears to yield the current Stretch 2 Lightweight, which features highly evolved ergonomics, a deep index-finger choil, a stoutback lock mechanism, skeletonized stainless steel liners, an injection-molded fiberglass-reinforced-nylon (FRN) handle, and afully configurable four-position pocket clip. The latest expression of this remarkable knife raises the bar even higher with theunparalleled edge retention and toughness of a K390 tool steel blade. The full-flat grind of the straight-spined blade ensuresoutstanding edge geometry, and the high-traction Bi-Directional Texture pattern of its signature blue FRN handle guarantees asecure grip, even in cold, wet hands.![]()
Specifications for Spyderco Stretch 2 3.48in Folding Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 3.48 in |
| Closed Length: | 4.71 in |
| Blade Material: | K390 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 8.19 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 3 mm |
| Lock Type: | Back Lock |
| Condition: | New |
| Blade Grind: | Full-Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Blue |
| Weight: | 3.7 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
Package Contents:
- Spyderco Stretch 2 3.48in Folding Knife