Tap Tap to Zoom
Product Info for Outdoor Edge Cutlery Chasm Folding Knife
The Outdoor Edge Cutlery Chasm Folding Knife is an excellent EDC knife for self-defense and various cutting tasks. For superior edge retention and performance, these Tactical Knives by Outdoor Edge Cutlery have a heat treated and hand finished shaving-sharp 3.3 inch blade. The Outdoor Edge Cutlery 3.3in Chasm Non-Reflective Knife also features double molded Zytel handles made of thermoplastic rubber that provides a non-slip grip in unpredictable weather. Feel confident knowing you can protect yourself and tackle any slicing or cutting task you come across while carrying the Outdoor Edge Cutlery 3.3in Chasm Stainless Knife.![]()
Specifications for Outdoor Edge Cutlery Chasm Folding Knife:
| Manufacturer: | Outdoor Edge Cutlery |
| Blade Length: | 3.3 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV Stainless with Blackstone coating |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.7 in |
| Handle Material: | Zytel glass/nylon with rubberized TPR inserts |
| Lock Type: | Back Lock |
| Weight: | 2.2 oz |
| Quantity: | 1 |
Features of Outdoor Edge Cutlery Chasm Folding Knife:
- The 3.3 inch non-reflective Blackstone coated 8Cr13MoV stainless blade
- Double molded Zytel
- Rubberized TPR
- Grey and coyote brown handles in both plain edge and 50% serrated
Package Contents:
- Outdoor Edge Cutlery Chasm Folding Knife