Tap Tap to Zoom
Code: 9W-KN1-K1119BK-1119BK
MPN: 1119BK
UPC: 617717111198
The KA-BAR Knives Forged Wrench 3in Fixed Blade Knives has been designed to be the perfect fixed blade knife for virtually any cutting job wherein a high quality blade is essential. Made using some of the best resources, these Tactical Knives from KA-BAR Knives will preserve a good edge for longer time periods in comparison with knife blades crafted using lesser materials. The handle located on the KA-BAR Knives Forged Wrench 3in Fixed Blade Knives will offer you a fantastic hold in almost any scenario. For a many years, KA-BAR Knives has been in the knife trade, and the KA-BAR Knives Forged Wrench 3in Fixed Blade Knives is the verification of their persistence for being confident that you possess the most effective knife for your requirements. Right here at Tactical-Store, we make it our obligation to provide you with the item which you have been looking for, and the KA-BAR Knives Forged Wrench 3in Fixed Blade Knives is one that we are proud to showcase. For a wonderful means to handle any cutting mission, choose the KA-BAR Knives Forged Wrench 3in Fixed Blade Knives.
| Manufacturer: | KA-BAR Knives |
| Blade Length: | 3 in |
| Overall Length: | 7.12 in |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Handle Finish: | Black Matte |
| Weight: | 0.2 oz |
| Additional Features: | No |
| Dimensions: | 1.40 X 1.90 X 7.55 in |
| Length: | 7.55 in |
| Fabric/Material: | Steel |