Tap Tap to Zoom
Code: 9W-KN1-KB1248-K1248
MPN: 1248
UPC: 617717212482
KA-BAR Cutlass Machete KB1248 is a large, fixed-blade tool that's perfectly designed for clearing brush, chopping wood, and a range of other heavy-duty tasks. This large-scale KA-BAR knife utilizes a broad, cutlass-style blade made from 1085 carbon steel and honed down to a 0.165" thick straight edge. KABAR Cutlass Fixed Blade Machete Knife features a highly ergonomic handle, made of non-slip Kraton G material, that gives you outstanding leverage and control over the knife. KA-BAR Knives has equipped the Cutlass Machete with an attractive black finish from blade to handle, and it comes with a lanyard hole and a leather & Cordura sheath to aid in transportation. For a machete that won't take any grief from stubborn wood and other materials, choose the KA BAR Cutlass Plain Edge Machete.![]()
| Manufacturer: | KA-BAR Knives |
| Blade Length: | 11 in |
| Overall Length: | 16.5 in |
| Blade Shape: | Cutlass |
| Blade Material: | 1085 Carbon Steel |
| Designer: | KA-BAR |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Kraton G |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Color: | Black |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Thickness: | 0.165 in |
| Handle Finish: | Synthetic Rubber Black |
| Sheath Material: | Leather |
| Weight: | 1.2 lb |