Tap Tap to Zoom
Code: 9W-KN-R4062D2-4062D2
MPN: 4062D2
UPC: 617717704628
The Ka-Bar D2 Folding Hunter Knife is made of D2 steel. Handle is made of Steel Blue Zytel. Overall length is 7.25 inches and the blade length is 3 inches. Blade width is 0.875 inches and thickness is 0.11 inches. Weighs 0.15 pounds. Hollow grind. Lockback lock. Features reversible pocket clip and thumb stud. Ka-Bar has been making knives since 1898 and each knife undergoes our unique manufacturing processes and testing to ensure corrosion resistance, strength, edge holding ability, and an out-of-the-box razor sharp cutting edge.![]()
| Manufacturer: | KA-BAR Knives |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | D2 |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Hunting |
| Overall Length: | 7.25 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Zytel |
| Handle Finish: | Blue |
| Blade Finish: | Steel |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Lock Type: | Folding |
| Blade Grind: | Hollow |
| Handle Color: | Blue |
| Additional Features: | Rockwell Hardness 57-59 |
| Weight: | 0.15 lb |
| Package Type: | Box |
| Opening Method: | Manual |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Steel Blue |