1 of 1 images
Pro DF (US) Charger
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 15 - 430 lumens
- Charger Type:
- Adaptor, micro USB charging port
- Bulb Type:
- Cree XPG LED
- Additional Features:
- America, Gold plated connectors, Polished aluminum reflector
- Battery Type:
- CR123A
- Included Accessories:
- 1 x 18650 Rechargeable Battery, Battery storage case, Car adaptor, Pocket Clip, Retractable charging cord, Wall adaptor, Zippered ballistic travel case
Code: AF-FL-ASPN35730-35730
MPN: 35730
UPC: 092608357303
List: $140.00Save 14%
$119.99
Product Info for ASP Pro DF Flashlight, Rechargeable, US
Included Accessories:![]()
Wall Charger (US); Car Charger; Retractable Cord; Pocket Clip; 18650 Rechargeable Battery; Link Case; Zippered Storage Case
Specifications for ASP Pro DF Flashlight, Rechargeable, US:
| Manufacturer: | ASP |
| Flashlight Application: | Duty |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte Black |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Light Output: | 15 - 430 lumens |
| Battery Life: | 4 hours |
| Charger Type: | Adaptor, micro USB charging port |
| Bulb Type: | Cree XPG LED |
| Beam Distance: | 143 m |
| Diameter: | 1.25 in |
| Lens Material: | Optical Glass |
| Length: | 6.25 in |
| Weight: | 5.12 oz |
| Additional Features: | Polished aluminum reflector, Gold plated connectors, America |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | Pocket Clip, Retractable charging cord, Zippered ballistic travel case, Battery storage case, Car adaptor, Wall adaptor, 1 x 18650 Rechargeable Battery |
Package Contents:
- ASP Pro DF Flashlight, Rechargeable, US