Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 15 - 430 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Standard
- Battery Type:
- CR123A
- Included Accessories:
- 1 x 18650 Rechargeable Battery, Adjustable/removable pocket clip, Battery storage case, Car adaptor, Retractable charging cord, Wall adaptor, Zippered ballistic travel case
Code: AF-FL-TungstenLED-35710
MPN: 35710
UPC: 092608357105
Product Info for ASP Tungsten LED Tactical Flashlight
ASP Tungsten LED Tactical Flashlights are small powerful and incredibly bright Led Flashlights that combine a distinctive profile with a no compromise standard of quality. The reduced factor of these ASP flashlights are made possible by a revolutionary new light engine. ASP research developed a unique technology which produces an incredible beam of brilliant white pre-focused light. A constant current driver is combined with a mathematically precise collimating cone to achieve unparalleled output. Advanced optics are coupled with a precision machined high strength aerospace aluminum housing. All surfaces are then anodized with a proprietary satin black hardcoat finish.![]()
A center locking position guards against accidental activation of the Tungsten LED flashlight. Turned to the right, the switch provides constant illumination. To the left, activation is intermittent. A removable clasp allows the Tungsten to be carried in a belt case or clipped to a pocket.
Specifications for ASP Tungsten LED Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | ASP |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Light Output: | 15 - 430 lumens |
| Battery Life: | 3 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 126 m |
| Diameter: | 0.9 in |
| Length: | 5.75 in |
| Weight: | 4.2 oz |
| Additional Features: | Standard |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | Retractable charging cord, Zippered ballistic travel case, Adjustable/removable pocket clip, Battery storage case, Car adaptor, Wall adaptor, 1 x 18650 Rechargeable Battery |
Features of ASP Tungsten Tactical Flashlights :
- Cree high intensity LED
- Matte black hardcoat anodizing
- Fine line knurling
- Three position switch
Package Contents:
- ASP Tungsten LED Tactical Flashlight