Tap Tap to Zoom
- Night Vision Generation:
- 2+
- System/Lens Resolution:
- 64 lp/mm
- Diopter Adjustment Range:
- -6 - 2 dpt
- Weight:
- 10.6 oz
- Color:
- Black
- Operating Temperature:
- -60 - 120 Fahrenheit
Code: AG2-NVN-AM06AR-11PG41281053111
MPN: 11PG41281053111
UPC: 810164394811
Product Info for AGM Global Vision AGM PVS14G-AL1 1x27mm Night Vision Monocular
The AGM PVS-14G Night Vision Monocular is a rugged, lightweight, multi-purpose night vision device equiped with a Gen 2+ auto-gated image intensifier tube. The PVS-14 design was originally commissioned by the United States Military to enable nighttime operations. This monocular is used globally in some of the most challenging environments. The PVS-14G can be used as a handheld device, or mounted on the included head harness. With the proper accessories, it can also be mounted to combat helmets, providing night vision capabilities to daytime optical sights. The PVS-14G monocular conforms to 810G Military standards and demonstrates the highest quality form and function. The PVS-14G monocular is a full-featured unit. Weighing less than 11 ounces / 300 grams. The unit includes manual gain control, an automatic bright light shut-off feature, and a built-in Infrared (IR) illuminator. The bright light shut-off feature ensures that the high- quality photocathode tube is protected. AGMs PVS-14G includes an array of optional accessories to support virtually any operation.![]()
Specifications for AGM Global Vision AGM PVS14G-AL1 1x27mm Night Vision Monocular:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Night Vision Generation: | 2+ |
| System/Lens Resolution: | 64 lp/mm |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 2 dpt |
| Weight: | 10.6 oz |
| Magnification: | 1 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Length: | 4.5 in |
| Focus Range: | 0.25 m to Infinity |
| Battery Life: | 40 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Operating Temperature: | -60 - 120 Fahrenheit |
| Width: | 2.5 in |
| Height: | 2.7 in |
Features of AGM Global Vision AGM PVS14G-AL1 1x27mm Night Vision Monocular
- Gen 2+ Auto-Gated IIT
- Compact, rugged design
- Waterproof
- Head or helmet-mountable for hands-free usage
- Manual gain control
- Ergonomic, simple, easy-to-operate controls
- Built-in Infrared illuminator
- 3-year warranty
Package Contents:
- AGM Global Vision AGM PVS14G-AL1 1x27mm Night Vision Monocular
- Helmet/ Head Mount Adapter (J-Arm)
- Head Mount Assembly
- Brow Pad
- Eye Cup
- Demist Shield
- Sacrificial Window
- Lens Paper
- Battery
- Manual
- System Soft Carrying Case
- Shoulder Strap