Tap Tap to Zoom
- Sensor Resolution:
- 3840x2160 pixels
- Diopter Adjustment Range:
- -5 - 5 dpt
Code: AG2-NVR-SPC4KM-SPEC-4K-M
MPN: SPEC-4K-M
UPC: 810164392992
Product Info for AGM Global Vision Spectrum 4K Mini Digital Day & Night Vision Rifle Scope
The NEW Spectrum 4K-Mini digital day & night vision scope from![]()
AGM utilizes practically all features (except the laser rangefinder)
that shooters have come to know and love in the Spectrum LRF
4K, but in smaller and lighter body. Spectrum 4K-Mini based on
an advanced high-resolution 3840×2160 detector, which works
in conjunction with a high quality 1920x1080 OLED display. This
new display allows users the ability to switch from a semi-circular
interface to a rectangular interface. Also added the ability to switch
the image refresh rate to 100 Hz, that enhances image fluidity,
particularly useful for fast-moving targets.
The Spectrum 4K-Mini is one step in the continuous evolution of
full color digital electro-optics. New and improved 4K digital sensors
are now naturally more sensitive to infrared than older models once
were, which means the unit should require much less external
Infrared light while used in night mode. The Spectrum is literally
built for prime, legal daytime hunting hours in the precious minutes
just after sunrise and just prior to sunset.
Powered by one internal rechargeable 18650 and one additional
replaceable 18650 batteries. The 8hr battery life supplies users
with more than enough time behind the eyepiece during hunting
season. The internal storage capacity, which comes in at a robust
32GB, which will come in handy when recording in high resolution. If
you’re looking for an exceptionally capable technological optic, the
Spectrum 4K-Mini is the perfect addition to your arsenal.
Specifications for AGM Global Vision Spectrum 4K Mini Digital Day & Night Vision Rifle Scope:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Sensor Resolution: | 3840x2160 pixels |
| Magnification: | 3.5 - 20 x |
| Eye Relief: | 45 mm |
| Battery Type: | 18650 |
| Length: | 13 in |
| Width: | 3.4 in |
| Height: | 2.5 in |
| Weight: | 1 lb |
| Display Type: | OLED |
| Video Record Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Minimum Focus Distance: | 2 m |
| Display Resolution: | 1920x1200 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Exit Pupil: | 6 mm |
| Operating Temperature: | -22 - 131 Fahrenheit, -30 - 55 Celsius |
| Water Resistance Level: | IP67 |
Features of AGM Global Vision Spectrum 4K Mini Digital Day & Night Vision Rifle Scope
- 3.5-20.5x incremental and step zoom capability
- 3840x2160 ultra-high-definition CMOS sensor
- Supports Day/Night mode
- Detection range up to 800m (daytime)
- 1920×1080 resolution OLED display
- Various reticle types and colors
- On-board video/audio recording and image capture
- Shot-Activated Recording (SAR)
- 32GB EMMC built-in storage
- Wi-Fi data transmission
- AGM Connect App compatibility
- Waterproof & Shockproof
- Standby mode
- Dual power system
- Up to 7.8 hours continuous operation
- External power supply capability
- 3-year warranty
Package Contents:
- AGM Global Vision Spectrum 4K Mini Digital Day & Night Vision Rifle Scope