Tap Tap to Zoom
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: AG2-THR-RV3LRF35640-RATT35-640-V3
MPN: RATT35-640-V3
UPC: 810164393906
Product Info for AGM Global Vision Rattler V3 LRF 35-640 2.5-20x 35mm Thermal Imaging Rifle Scope
Although it seems like just yesterday the celebrated AGM Rattler ![]()
thermal riflescope family got upgraded with the introduction of the
RattlerV2’s, the NEW RattlerV3 LRF testifies to the fact that evolution
never stops. The RattlerV3 LRF 35-640 pairs a 35 mm Germanium
lens with an industry-leading sub-15mK thermal sensor and a new
2560x2560 high resolution display, which combines to produce the
best 640 resolution thermal image. These technical parameters work
together to produce a detection range 1.5 miles. The RattlerV3 LRF 35
640 also brings the once inconceivable new in-lens LRF technology to
the compact Rattler series. A fully integrated 1,000m laser rangefinder
is paired with a new on-board ballistic calculator. A newly designed
eyepiece gives the RattlerV3 LRF 35-640 a base magnification of 2.5X,
making it an optimal option for predator hunters in wide-open terrain,
which entices longer range engagements. Its also the first Rattler
ever to come with a shutterless NUC and AGM’s powerful new Image
Boost 2.0 imaging algorithm. Large sturdy buttons were designed
to aid gloved fingers in cold winter weather, while the removable
rechargeable NE-4400 battery offers one of the most robust and easy
to install battery systems on the market. The firmware package allows
users an amazing level of customization: on-board pitch scale, 10
brightness and contrast settings, warm & cold viewing modes, multiple
color palettes, picture in picture, ballistic calculation, on-board video
recording with sound, WiFi hotspot, multiple zeroing profiles, shot
activated video recording, defective pixel repair, hotspot locator and
multiple laser range finding modes.
Specifications for AGM Global Vision Rattler V3 LRF 35-640 2.5-20x 35mm Thermal Imaging Rifle Scope:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Magnification: | 2.5 - 20 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Sensor Resolution: | 640x512 pixels |
| Display Resolution: | 2560x2560 pixels |
| Video Record Resolution: | 1280x1280 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Reticle: | Multiple Patterns & Color Options |
| Illumination Type: | OLED |
| Eye Relief: | 45 mm |
| Exit Pupil: | 6 mm |
| Field of View, Angle: | 12.5 - 10 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Minimum Focus Distance: | 10 m |
| Range of Detection: | 2710 yds |
| Battery Type: | NE-4400 |
| Battery Life: | 5.5 Hour |
| Operating Temperature: | -22 - 131 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 9.3 in |
| Width: | 2.6 in |
| Height: | 2.6 in |
| Weight: | 1.6 lb |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 15 mK NETD |
Features of AGM Global Vision Rattler V3 LRF 35-640 2.5-20x 35mm Thermal Imaging Rifle Scope
- Superior sub-15 milikelvin thermal sensitivity
- 640x512 resolution with 12-micron sensor
- Built-in 1,000m laser rangefinder in the lens
- Integrated ballistic calculator
- Large OLED display with 2560x2560 resolution
- Shutterless technology
- Various reticle types and colors
- 2.5x to 20x magnification
- On-board video/audio recording and image capture
- Built-in EMMC storage (64 GB)
- Shot-Activated Recording (SAR)
- Wi-Fi data transmission
- Standby mode
- Over 5.5 hours battery life
- External power supply compatibility
- Waterproof & shockproof
- 5-year warranty
Package Contents:
- AGM Global Vision Rattler V3 LRF 35-640 2.5-20x 35mm Thermal Imaging Rifle Scope