Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
- Optic Cut:
- Not Applicable
- Height:
- 1.6 in
- Condition:
- New
- Additional Features:
- 3V Lithium Battery
Code: AI-RMT-12738-1
MPN: 12738
UPC: 7350004383184
Product Info for Aimpoint Micro H-1/H-2 Red Dot Sight Mount
The Aimpoint H-1 Micro Mount is optimized for the Micro H-1 and Micro H-2. This versatile from Aimpoint comes with the screws and tool included in the packaging. With the Aimpoint Mount you can shoot more accurately in lower light. The parallax-free Aimpoint Micro Mount is ideal for those looking to eliminate the need for a peep while shooting.![]()
Specifications for Aimpoint Micro H-1/H-2 Red Dot Sight Mount:
| Manufacturer: | Aimpoint |
| Color: | Black |
| Finish: | Semi-matte black |
| Fabric/Material: | High Strength Aluminum |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Optic Cut: | Not Applicable |
| Length: | 2.7 in |
| Height: | 1.6 in |
| Condition: | New |
| Additional Features: | 3V Lithium Battery |
Features of Aimpoint Micro H-1/H-2 Red Dot Sight Mount:
- Screws and tool included
- Shoot more accurately in lower light
- Parallax-free
Package Contents:
- Aimpoint Micro H-1/H-2 Red Dot Sight Mount