Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA Dot/65 MOA Circle
- Illumination Color:
- Red
Code: AI-RD-DRDSMR-200985
MPN: 200985
UPC: 7350004387762
Product Info for Aimpoint Duty RDS MR 1x Reflex Red Dot Sight
The Aimpoint Duty RDS MR is a compact and rugged reflex sight featuring Aimpoints new multi-reticle system.![]()
Built to withstand the demands of law enforcement - the DUTY RDS MR offers selectable reticles of 2 MOA dot, 65 MOA ring and combination. The reticle adapts to the mission giving shooters rapid target acquisition at close range and precise aiming at distance - all in one optic.
Elevation and windage turrets provide tactile, audible clicks for precise zeroing. The push buttons allows easy adjustment of brightness settings while the flush-mounted design prevents accidental changes in the field.
Specifications for Aimpoint Duty RDS MR 1x Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Aimpoint |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Reticle: | 2 MOA Dot/65 MOA Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 12 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 0.5 in at 100 yds |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Battery Life: | 3 years |
| Operating Temperature: | -51 - 160 Fahrenheit |
| Water Resistant Mark: | 25 m, 80 ft |
| Length: | 2.7 in |
| Width: | 1.5 in |
| Height: | 1.7 in |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Aimpoint Duty RDS MR 1x39mm Reflex Red Dot Sight
- Multi-reticle (MR), 2 MOA dot with 65 MOA ring for fast and precise aiming. Three selectable reticle modes standard red dot, circle or both reticles combined.
INSTANT-ON MOTION ACTIVATION
- Starts instantly when motion is detected no buttons, no delay.
PROFESSIONAL-GRADE DURABILITY
- Hot forged aluminum housing.
- Waterproof to 25 m/ 80 ft. Shock and vibration-resistant.
OPERATIONAL BATTERY LIFE
- Up to 3 years of continuous operation on one CR2032 battery.
- Battery compartment on the side for convenient access.
NIGHT VISION COMPATIBILITY
- 12 brightness settings including 4 NVD-compatible levels.
- Push buttons, easy to use.
INTUITIVE DESIGN
- Side-loading battery, tactile controls, and compact footprint.
HIGH TECH COATED LENSES
- Recessed lenses and rugged housing protect optics from impact and debris. Comes equipped with flip-up lens covers.
FIELD-READY MOUNTING SYSTEM
- Delivered with fixed mount ready for duty out of the box.
- Compatible with multiple mounting solutions.
Package Contents:
- Aimpoint Duty RDS MR 1x39mm Reflex Red Dot Sight
- 39mm Mount