Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
Code: AL-BI-214
MPN: 214
UPC: 637148102145
Product Info for Alpen MagnaView 8x42mm Wide Angle Binoculars 214
ALPEN MagnaView 8x42 Binoculars 214 offer performance and value for today's sports optics user who demands a Binoculars that delivers day in and day out. Durable, yet comfortable, with quality optics, ALPEN 8 x 42 MagnaView Binoculars offer more features than any Binoculars in their price class. Alpen 214 8 x 42mm Wide Angle Fully Coated Magna View Binoculars offer enhanced value at the low price range, and are fully backed by Alpen's lifetime warranty. These Alpen Binoculars come with stylish and functional carrying case, wide neck strap, and eyepiece rain guards.![]()
Specifications for Alpen Magna View 8 x 42 Wide Angle Porro Binocular:
| Magnification:Â | Â 8x | |
| Objective Lens Diameter:Â | Â 42mm | |
| Focus System:Â | Â Center | |
| Prism Type:Â | Â Porro | |
| F.O.V. (ft @ 1000 yds):Â | Â 430 | |
| Exit Pupil:Â | Â 5.3mm | |
| Eye Relief:Â | Â 12mm | |
| Lens Coating:Â | Â Fully Coated | |
| Net Weight (oz.):Â | Â 28 | |
| Type of Neckstrap:Â | Â Wide | |
| Tripod Adaptable:Â | Â Yes | |
| Prism Material:Â | Â BK7 | |
| Waterproof / Fogproof:Â | Â No | |
| Type of Case:Â | Â Vinyl | |
Features of MagnaView Alpen 8 x 42mm Porro Prism Binocular:
- Large objective diameter for enhanced dim light viewing
- Fully coated lenses
- Ergonomic comfort-fit grip
- Rubber armoring for protection and durability
- Fold down eye cups
- ALPEN's lifetime warranty
Package Contents:
- ALPEN Magna-View 8x42mm Wide Angle Binoculars 214
- Stylish and functional carrying case
- Wide neck strap
- Eyepiece rain guards
In addition to Alpen MagnaView 8x42 Wide Angle Binoculars 214, make sure to check other Alpen Binoculars and other Alpen products offered in our store.
Specifications for Alpen MagnaView 8x42mm Wide Angle Binoculars 214:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 12 mm |
| Exit Pupil: | 5.3 mm |
| Field of View, Linear: | 430 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 28 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | Yes |