Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
Code: AL-BI-261
MPN: 261
Product Info for Alpen Magnaview 10x42mm Compact Porro Prism Binoculars
Alpen Sport 8x22 Compact Binoculars 261 are built to endure the toughest of conditions and to provide great viewing in a compact, lightweight size. Alpen Sport Compacts 8 x 22 are constructed with smaller prisms and objective lenses to reduce weight, yet offer superb viewing. These Alpen binocular comes with case and neck strap. Alpen 261 Sport 8x22mm Binoculars offers enhanced value at a low price range, and is fully backed by Alpen's lifetime warranty.![]()
Specifications for Compact Alpen Sport 8 x 22 Binocular:
| Magnification:Â | Â 8X | |
| Objective Lens Diameter:Â | Â 22mm | |
| Focus System:Â | Â Center | |
| Prism Type:Â | Â Porro | |
| F.O.V. (ft @ 1000 yds):Â | Â 357 | |
| Exit Pupil:Â | Â 2.8mm | |
| Eye Relief:Â | Â 10mm | |
| Lens Coating:Â | Â Fully Coated | |
| Net Weight (oz.):Â | Â 7 | |
| Type of Neckstrap:Â | Â Standard | |
| Tripod Adaptable:Â | Â No | |
| Prism Material:Â | Â BK7 | |
| Waterproof / Fogproof:Â | Â No | |
| Type of Case:Â | Â Vinyl | |
Features of Sport Alpen 8 x 22mm Compact Binocular:
- Compact and lightweight
- Fully Coated optics for bright images
- Ergonomic styling for tireless use and comfort
- ALPEN's lifetime warranty
Package Contents:
- Alpen Sport Compact 8x22 Binoculars 261
- Stylish and functional carrying case
- Standard neck strap
In addition to Alpen Sport 8x22mm Compact Binoculars 261, make sure to check other Alpen Binoculars and other Alpen products offered in our store.
Specifications for Alpen Magnaview 10x42mm Compact Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 12.5 mm |
| Exit Pupil: | 3.6 mm |
| Field of View, Linear: | 294 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 19.6 ft |
| Weight: | 32 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | No |
| Fogproof: | No |
Features of Alpen Magnaview 10x42 Compact Binoculars
- BK7+BaK4 glass for clear, bright and crisp images
- Fully Multi-Coated
- Rubber armoring for protection and durability
- Twist up eye cups
Package Contents:
- Alpen Magnaview 10x42 Compact Binoculars
- Bag