Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Green
Code: AL-BI-ALP02-618
MPN: 618
UPC: 811803031562
Product Info for Alpen Apex 10x50mm Roof Prism Binocular
Alpen Apex binoculars deliver stunning images even in low light conditions by combining superior BaK4 prisms with unique PXA phase coating and HR metallic coatings. These optical choices maximize light transmission and generate brilliant images with true-to-life color and crisp definition even in low light conditions.![]()
All Apex binoculars are waterproof for all-weather performance and purged with nitrogen to prevent internal fogging and keep contaminants like dust and dirt out of the barrels. Each model has a sleek roof prism design that works with the durable rubber armoring to provide a comfortable grip.
Additional features include twist-up eyecups and generous eye relief that are ideal for those who wear glasses. Each binocular comes with a deluxe travel case, a rubber rain guard and a wide comfortable neck strap.
Specifications for Alpen Apex 10x50mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 2.6 lb |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Alpen Alpen Apex 10x50 Binocular
- Waterproof
- Fog-proof
- BAK4 Optics
- Lightweight
- Fully Multi-Coated
- Item Number 618
- Magnification 10x
- Waterproof Yes, 1m/30mins
- Field of View 341FT / 114M
- Lens Coatings Fully Multi-Coated
- Focuser Type Center
- Objective Lens Diameter 50mm
- Close Focus 9.8FT / 3M
- Prism Roof/BaK-4
- Eyecup Type Twist-Up
- Weight 2.6LB / 1179G
Package Contents:
- Alpen Alpen Apex 10x50 Binocular
- Bag
- Lens cleaning tool
- Cleaning Pen