Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Green
Code: AL-BI-ALP04-653
MPN: 653
UPC: 811803031593
Product Info for Alpen Alpen Apex XP 10x42mm ED Roof Prism Binocular
Apex XP Binoculars deliver vibrant images rich in detail even in low light conditions through a combination of high-resolution ED (extra-low dispersion) glass that enhances luminosity and contrast, superior BaK4 prisms, unique PXA phase coating and HR metallic coatings. Each rugged Apex XP Binocular is waterproof for all-weather performance and purged with nitrogen gas to create an internal environment that is impervious to fogging.![]()
Specifications for Alpen Alpen Apex XP 10x42mm ED Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 15.2 mm |
| Field of View, Linear: | 340 ft at 100 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 2.3 lb |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Alpen Alpen Apex XP 10x42 ED Binocular
- HD High definition
- ED Extra low dispersion optical system
- PXA phase coating for superior resolution and color fidelity
- HR metallic prism coating for enhanced light transmission and brightness
- Waterproof
- Fog-proof
- BAK4 Optics
- Lightweight
- Fully Multi-Coated
- Item Number 653
- Magnification 10x
- Waterproof Yes, 1m/30mins
- Field of View 340FT / 113M
- Lens Coatings Fully Multi-Coated
- Eye Relief 15.2mm
- Focuser Type Center
- Objective Lens Diameter 42mm
- Close Focus 8.2m
- Prism Roof/BaK-4
- Eyecup Type Twist-Up
- Weight 2.3LB / 1042G
Package Contents:
- Alpen Alpen Apex XP 10x42 ED Binocular
- Bag
- Lens cleaning tool