Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Green
Code: AL-BI-ALP08-394SR
MPN: 394SR
Product Info for Alpen Alpen Shasta Ridge 10x42mm Roof Prism Binocular
ALPENs high-performance Shasta Ridge Binoculars are fully waterproof, fully multi-coated, have long eye relief, and feature BAK4 optics that allow hunters, shooters, birders, boaters, and outdoor enthusiasts clearer, brighter viewing under all conditions. Shasta Ridge Binoculars meet the extreme all-weather needs of todays active adventurers. When your goal is top performance and great value, the ALPEN Shasta Ridge is your best choice.![]()
Specifications for Alpen Alpen Shasta Ridge 10x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 15.4 mm |
| Exit Pupil: | 4.1 mm |
| Field of View, Linear: | 315 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 20 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Alpen Alpen Shasta Ridge 10x42 Binocular
- Waterproof
- BAK4 Optics
- Long Eye Relief
- Fully Multi-Coated
Package Contents:
- Alpen Alpen Shasta Ridge 10x42 Binocular
- Bag
- Lens cleaning tool