Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Green
- Condition:
- New
Code: AL-BI-ALP28-260
MPN: 260
Product Info for Alpen Magnaview 8x42mm Waterproof Roof Prism Binocular
ALPEN MagnaView Binoculars offer performance and value for todays sports optics user who demands a Binocular that delivers day in and day out. Durable, yet comfortable, with quality optics, ALPEN MagnaView Binoculars offer more features than other Binoculars in their price class. MagnaView Binoculars offer enhanced value at the mid and lower price range.![]()
Specifications for Alpen Magnaview 8x42mm Waterproof Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7, BAK4 |
| Eye Relief: | 15.5 mm |
| Exit Pupil: | 4.6 mm |
| Field of View, Linear: | 321 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 19.6 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 32 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Alpen Magnaview Waterproof 8x42 Binocular
- BK7+BaK4 glass for clear, bright and crisp images
- Fully Multi-Coated
- Rubber armoring for protection and durability
- Twist up eye cups
Package Contents:
- Alpen Magnaview Waterproof 8x42 Binocular
- Bag