Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- AccuPlex Tapered
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Hard-Coated Matte
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 1/4 in at 100 yds
Code: AL-RS-2060-EE
MPN: 2060
Product Info for Alpen Kodiak 2.5-10x50mm Rifle Scope
Alpen Kodiak 3.5-10x50mm Rifle Scopes feature AccuPlex tapered reticles that permit fast target acquisition in the dimmest light, giving shooters greater accuracy. These Riflescopes from Alpen are equipped with multi-coated optics, wide angle viewing, easy to read magnification markings, and fast focus eyepieces. Alpen Kodiak 2060 3.5-10x50mm Rifle Scopes feature oversized easy-adjust 1/4 minute windage and elevation controls that can easily be adjusted even when wearing gloves. Alpen Kodiak 3.5-10x50mm Fogproof Rifle Scopes provide many desirable features at an entry level price.![]()
Specifications for Alpen Kodiak 2.5-10x50mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Alpen |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 10 x |
| Reticle: | AccuPlex Tapered |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Hard-Coated Matte |
| Field of View, Linear: | 38.4 - 9.58 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 7.33 - 9.58 degrees |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 1/4 in at 100 yds |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Alpen Kodiak 2.5-10x50mm Rifle Scope
- Waterproof
- Fogproof
- Shockproof
- Fully Multi-Coated
- 30 mm Tube Diameter
- Flip-Open Covers Included
Package Contents:
- Alpen Kodiak 2.5-10x50mm Rifle Scope
- Rings
- Flip up covers