Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- AR-BDC
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: AL-RS-ALP16-4010
MPN: 4010
UPC: 811803031494
Product Info for Alpen Apex 1-6x24mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
Top-line ALPEN Apex XP Rifle Scopes are fully loaded with Xtreme Performance features. All lenses are fully multi-coated for maximum light transmission and optical clarity. Fast focus eyepieces and generous eye relief are found on all Rifle Scope models. ALPEN Apex XP Rifle Scopes provide the ultimate in shooting performance.![]()
Specifications for Alpen Apex 1-6x24mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Alpen |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | AR-BDC |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 10 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 18.9 - 109.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 3.6 - 20.7 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Package Contents:
- Alpen Apex 1-6x24mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Rings
- Flip up covers