Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- WBDC-A
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.25 in at 100 yds
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds
Code: AL-RS-ALP17-4012
MPN: 4012
Product Info for Alpen Apex 2.5-15 x 50 mm Rifle Scope
Top-line ALPEN Apex XP Rifle Scopes are fully loaded with Xtreme Performance features. All lenses are fully multi-coated for maximum light transmission and optical clarity. Fast focus eyepieces and generous eye relief are found on all Rifle Scope models. ALPEN Apex XP Rifle Scopes provide the ultimate in shooting performance.![]()
Specifications for Alpen Apex 2.5-15 x 50 mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Alpen |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 15 x |
| Reticle: | WBDC-A |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 - 11 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.8 - 40.4 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.3 - 7.7 degrees |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 in at 100 yds |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Package Contents:
- Alpen Apex 2.5-15 x 50 mm Rifle Scope
- Rings
- Flip up covers