Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- WBDC-TACT
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
Code: AL-RS-ALP18-4015
MPN: 4015
Product Info for Alpen Apex 4.5-27x50 mm Rifle Scope
Top-line ALPEN Apex XP Rifle Scopes are fully loaded with Xtreme Performance features. All lenses are fully multi-coated for maximum light transmission and optical clarity. Fast focus eyepieces and generous eye relief are found on all Rifle Scope models. ALPEN Apex XP Rifle Scopes provide the ultimate in shooting performance.![]()
Specifications for Alpen Apex 4.5-27x50 mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Alpen |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4.5 - 27 x |
| Reticle: | WBDC-TACT |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.9 - 9.5 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 3.8 - 22 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.7 - 4.2 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Package Contents:
- Alpen Apex 4.5-27x50 mm Rifle Scope
- Rings
- Flip up covers