Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- AccuPlex
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 2.375 lb
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: AL-RS-ALP21-2054
MPN: 2054
Product Info for Alpen Kodiak 4-16x44 Rifle Scope
Kodiak Rifle Scopes feature multi-coated optics, wide-angle viewing, easy-adjustable windage and elevation dials, easy to read magnification markings, fast-focus eyepiece, and AccuPlex tapered reticles. Kodiak Rifle Scopes cover a wide variety of shooting and hunting situations, including big game, varmint hunting, shotgun and slug hunting, and target shooting. ALPEN Kodiak Rifle Scopes are priced for value-conscious shooters.![]()
Specifications for Alpen Kodiak 4-16x44 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Alpen |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | AccuPlex |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.13 - 23.57 yds at 100 yds |
| Eye Relief: | 99 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 2.375 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Adjustment Range: | 25 MOA |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Package Contents:
- Alpen Kodiak 4-16x44 Rifle Scope
- Rings
- Flip up covers