Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- WBDC-TACT
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: AL-RS-ALP22-2058
MPN: 2058
Product Info for Alpen Kodiak 6-24x50 Rifle Scope
Kodiak Rifle Scopes feature multi-coated optics, wide-angle viewing, easy-adjustable windage and elevation dials, easy to read magnification markings, fast-focus eyepiece, and AccuPlex tapered reticles. Kodiak Rifle Scopes cover a wide variety of shooting and hunting situations, including big game, varmint hunting, shotgun and slug hunting, and target shooting. ALPEN Kodiak Rifle Scopes are priced for value-conscious shooters.![]()
Specifications for Alpen Kodiak 6-24x50 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Alpen |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | WBDC-TACT |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 8.3 - 2.1 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.61 - 16.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.88 - 3.17 degrees |
| Eye Relief: | 84 mm |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Adjustment Range: | 25 MOA |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Package Contents:
- Alpen Kodiak 6-24x50 Rifle Scope
- Rings
- Flip up covers