Tap Tap to Zoom
- Night Vision Generation:
- 2+
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
- Magnification:
- 1 x
- Color:
- Black
Code: AT-NVG-ATNNV2-NVGONVG72W
MPN: NVGONVG72W
UPC: 658175124399
Product Info for ATN NVG7-2W Night vision Goggle
Lightweight, rugged and a top notch performer the NVG7 is an exceptional choice for hands-free usage. This model features high resolution image intensifier, auto-brightness, and bright source shut-off. NVG7 auto-focus night vision goggles also have a built-in IR for total darkness with indicator ON light within the FOV and flip. One CR123A, case and manual are included. ATN NVG7 is an excellent choice for hands-free night vision applications.![]()
Specifications for ATN NVG7-2W Night vision Goggle:
| Manufacturer: | ATN |
| Night Vision Generation: | 2+ |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Length: | 160 mm |
| Weight: | 1.1 lb |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Color: | Black |
| Attachment Type: | Headset, Helmet Mount |
| Battery Type: | AA, CR123A |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Battery Quantity: | 1 |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 5 dpt |
Features of ATN NVG7-2W Night vision Goggle
- Lightweight, Compact Rugged Goggle System
- Multi-Purpose: Handheld, Head-Mounted Or Helmet-Mounted
- Comfortable, Flip-Up Headgear
- Multi-Coated All-Glass Optics
- Wide Angle Infrared Illuminator
- Head Mount Included
- Adjustable Interpupillary Distance
- Optional 5X And 8X Lenses Available
Package Contents:
- ATN NVG7-2W Night vision Goggle
- Instruction Manual
- Lens Tissue
- Soft Carrying Case
- Helmet Mount
- 1 x Lithium Battery (CR123)