Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 1 - 8.8 x
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: AT-THM-ATBSM1-TIMNBLS207
MPN: TIMNBLS207
UPC: 658175124672
Product Info for ATN BlazeSeeker-207 1-8.8x Thermal Imaging Monocular 12 Micron
An exceptional means for accomplishing your thermal image prerequisites, the ATN BlazeSeeker-207 1-8.8x Thermal Imaging Monocular 12 Micron was created to provide you with crisp and crystal clear thermal images that are great for several applications. These ATN Thermal Imaging apply some of the most state-of-the-art technologies, coupled with top of the line resources, in order to ensure that you get many years of outstanding use. ATN has been building high tier Thermal Imaging for an incredibly long time, with the emergence of the ATN BlazeSeeker-207 1-8.8x Thermal Imaging Monocular 12 Micron, you can certainly see the amount of time and determination they take to being sure you're utilizing several of the best thermal monoculars the heat seeking market can provide. At Tactical-Store, one of our priority objectives is to provide a huge selection of heat seeking monoculars from which to choose. The ATN BlazeSeeker-207 1-8.8x Thermal Imaging Monocular 12 Micron is among the many thermal products that we're exuberant to show to our consumers. For an astonishing way to study the heat signatures of the items surrounding you, choose the ATN BlazeSeeker-207 1-8.8x Thermal Imaging Monocular 12 Micron.
Specifications for ATN BlazeSeeker-207 1-8.8x Thermal Imaging Monocular 12 Micron:
| Manufacturer: | ATN |
| Magnification: | 1 - 8.8 x |
| Color: | Black |
| Field of View, Angle: | 24 - 18 degrees |
| Width: | 2 in |
| Length: | 6.2 in |
| Height: | 2.2 in |
| Battery Life: | 9 hours |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 0.7 lb, 0.6 lb |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Sensor Resolution: | 256x192 pixels |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 35 mK NETD |
| Display Resolution: | 800x600 pixels |
Features of ATN BlazeSeeker-207 1-8.8x Thermal Imaging Monocular 12 Micron:
- NETD RATING - <35mK: Low NETD rating for good sensitivity to temperature variations, creating an overall better image;
- HIGH-QUALITY THERMAL SENSOR - 256x192 (50 HZ) with a 12 µm (micron) pixel size and a 7/10mm lens for a detection range up to 460m;
- RECORD VIDEO AND PHOTO - Built-in still image and video recording capabilities;
- BUILT-IN WI-FI AND APP CONNECTIVITY - Wirelessly connect to a smartphone and the app to adjust the monocular, take photos, or record thermal video directly from the smartphone;
- ULTRA-LOW POWER CONSUMPTION - Built-in rechargeable battery with up to 9 hours of operation time and an external power supply option;
- COMPACT AND LIGHTWEIGHT - Conveniently fits into a pocket, making it easy to carry around and take with you wherever you go
Package Contents:
- ATN BlazeSeeker-207 1-8.8x Thermal Imaging Monocular 12 Micron