Tap Tap to Zoom
Product Info for ATN OTS-XLT 160 2-8x19mm Thermal Viewer
The handheld thermal monocular is a handheld device for observation, highest temperature target tracking, distance measurement. The high-sensitivity built-in thermal detector provides you with clear view even in total darkness. The device is mainly applied to outdoor scenarios such as patrolling, law enforcement, search and rescue, drug enforcement, anti-smuggling, hiking, travel, and hunting, etc.![]()
Specifications for ATN OTS-XLT 160 2-8x19mm Thermal Viewer:
| Manufacturer: | ATN |
| Magnification: | 2 - 8 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 120x160 pixels |
| Field of View, Angle: | 6.2 - 8.2 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Width: | 2.63 in |
| Length: | 6.85 in |
| Height: | 2.08 in |
| Battery Life: | 10 hours |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 370 g |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Condition: | Factory DEMO |
| Operating Temperature: | -4 - 131 Fahrenheit |
| Thermal Sensitivity: | 17um |
| Sensor Resolution: | 160x120 pixels |
Features of ATN OTS-XLT 160 2-8x19mm Thermal Viewer:
- Sensor: 160x120 pixels;
- Core: ATN Obsidian Core LT;
- Micro Display: 720x540 pixels;
- Charging: USB, type C;
- Video Record Resolution: 720x576 pixels;
- Internal Storage: 8 GB;
- Human Detection Range: 670 meters;
- Human Recognition Range: 335 meters;
- Human Identification Range: 170 meters
Package Contents:
- ATN OTS-XLT 160 2-8x19mm Thermal Viewer
- USB-C Cable
- Soft Carrying Case
