Tap Tap to Zoom
- Fit:
- Standard
- Frame Color:
- Gloss Black
- Lens Color:
- Smoke Mirror / Amber / Clear / Dual Grade Mirror
- Photochromic:
- No
- Lens Diameter:
- 49 mm
- Polarized:
- No
Code: BB-SG-Roadhog2-BRH2001
MPN: BRH2001
UPC: 642608016900
Product Info for Bobster Road Hog II Convertible, Black Frame, 4 Lens Set BRH2001
Following Modifications of Bobster Road Hog II Sunglasses/Goggles are available:![]()
- Bobster Road-hog 2 Sunglasses/Goggles
- Bobster Roadhog-2 RX Prescription Goggles/Sunglasses
- Bobster Roadhog-II Bi-Focal RX Prescription Sunglasses Goggles
Bobster offer revolutionary Bobster Road Hog II Convertible, Black Frame, 4 Lens Set BRH2001 featuring patented (QRS) Quick Release System technology. QRS allows Bobster RoadHog2 Sunglasses - SportRX GS125 to be easily converted into Tactical Sunglasses and up to twenty four combinations for use by motorcycle riders and action sports enthusiasts. Bobster Road-Hog II Goggles / Sunglasses System comes in six Grilamid frame colors and includes an adjustable goggle strap and traditional sunglass arms, four pairs of interchangeable polycarbonate lenses, two detachable foam liners, a belt case and cleaning cloth. Bobster Road Hog II Convertible Sunglasses with Four Lenses Set - Sport-RX GS-125 are great for: Motorcycle, Skydiving, Skiing/Snowboarding, Cycling, Fishing, Shooting, Tennis, Watersports, Watercraft, Atv, Motocross, Action Sports, Mountain Climbing.
Prescription sunglasses are also available.
- Patented QRS
- Grilamid frame construction offer durability and greater flexibility, which helps the eyewear contour to the face to provide complete protection from wind and dust
- Polycarbonate Lenses
- Shock-resistant, non-allergenic, and lightweight.
- Four Interchangeable Lens Pairs: Smoke Lens, Amber Lens, Clear Lens, and Reflective Clear Lens
Package contents of Bobster Action Eyewear RoadHog-II Sunglasses Goggles Interchangeable Systems:
- Bobster Road Hog II Convertible, Black Frame, 4 Lens Set BRH2001
- Bobster Grilamid frame
- Adjustable goggle strap
- Traditional sunglass arms
- Two Foam Liners
- Four Interchangeable Lens Pairs: Smoke Lens, Amber Lens, Clear Lens, and Reflective Clear Lens
- Belt Case
- Cleaning Cloth
Specifications for Bobster Road Hog II Convertible, Black Frame, 4 Lens Set BRH2001:
| Manufacturer: | Bobster |
| Application: | Casual, Motorcycle, Tactical |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Standard |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Gloss Black |
| Lens Color: | Smoke Mirror / Amber / Clear / Dual Grade Mirror |
| Photochromic: | No |
| Lens Diameter: | 49 mm |
| Polarized: | No |
| Distance Between Lenses: | 18 mm |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Vertical Lens Measurement B: | 31 mm |
Features of Bobster Road Hog II Convertible, Black Frame, 4 Lens Set BRH2001:
- adaptable eyewear that is both convertible and interchangeable
- ideal for use any time day or night
- can be worn in any environment
- features four different sets of interchangeable polycarbonate lenses
- features detachable
- adjustable strap for quick conversion from sunglass to goggle