Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- P4FL
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 920 - 980 g
- Adjustment Click Value:
- 1 cm at 100 m
- Parallax:
- 25 m to Infinity
- Additional Features:
- 1cm cw DT27 MTC LT / ST ZC CT
- Condition:
- New
Code: BD-RS-32050PM2S-667-911-972-G9-E9
MPN: 667-911-972-G9-E9
UPC: 191992010839
Product Info for Schmidt & Bender 3-20x50 PM II Ultra Short Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane
The brilliant optical performance and a large field-of-view on low power makes the 3-20x50 PM II Ultra Short a perfect riflescope for medium and long-range targets. Although extremely compact, it features a powerful 6.7x zoom which is rugged and lightweight and therefore ideal for compact weapon systems. The low-profile elevation turret with a large 35 MRAD adjustment range can easily be combined with a red dot sight for close distances. This is why it is in use by military, police and competition shooters around the world.![]()
Specifications for Schmidt & Bender 3-20x50 PM II Ultra Short Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Schmidt & Bender |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 20 x |
| Reticle: | P4FL |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.5 - 11.4 mm |
| Field of View, Linear: | 13 - 2.1 m at 100 m, 2.1 - 13 m at 100 m |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 920 - 980 g |
| Adjustment Click Value: | 1 cm at 100 m |
| Length: | 340 mm |
| Parallax: | 25 m to Infinity |
| Light Transmission: | 90 % |
| Additional Features: | 1cm cw DT27 MTC LT / ST ZC CT |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Schmidt & Bender 3-20x50 PM II Ultra Short Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane