Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- CQB2
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 550 g
- Adjustment Click Value:
- 1 cm at 100 m
- Additional Features:
- 1cm cw BDC II LT / Posicon CT
- Condition:
- New
Code: BD-RS-SB1824-780-811-918-E4-03B24
MPN: 780-811-918-E4-03B24
UPC: 191992044810
Product Info for Schmidt & Bender 1-8x24 Exos Rifle Scope, Second Focal Plane
This rugged and compact 8x zoom 1-8x24 Exos riflescope equips you perfectly for stalking or driven hunts/fast moving game. Whether in familiar hunting grounds or when hunting abroad: our patented CC-Mode on 1x magnification provides you with a brilliant optical performance and guarantees quick acquisition just like a red dot sight. On the other hand the 8x zoom enables shots at distant targets which defines it as a very versatile riflescope.![]()
Specifications for Schmidt & Bender 1-8x24 Exos Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Schmidt & Bender |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | CQB2 |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3 - 9.6 mm |
| Field of View, Linear: | 4.9 - 35.3 m at 100 m |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 550 g |
| Adjustment Click Value: | 1 cm at 100 m |
| Additional Features: | 1cm cw BDC II LT / Posicon CT |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Schmidt & Bender 1-8x24 Exos Rifle Scope, Second Focal Plane