1 of 2 images
Browning Flex Factor Shotgun 53in Case, Black, 1411089952
2 of 2 images
Browning Flex Factor Shotgun 53in Case, Black, 1411089952
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 53 in
- Width:
- 2 in
- Height:
- 9 in
Code: BG-GC-BR28-1411089952
MPN: 1411089952
UPC: 023614975274
List: $49.99Save 17%
$41.49
Product Info for Browning Flex Factor Shotgun 53in Case
Shotgun case has one zippered side pocket for most shotguns and rifles with iron sights.![]()
Specifications for Browning Flex Factor Shotgun 53in Case:
| Manufacturer: | Browning |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 53 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 9 in |
| Padding: | Yes |
Features of Browning Flex Factor Shotgun 53in Case
- Tough ripstop polyester shell with reinforced muzzle cap, end cap and bottom
- Sewn web handles, adjustable sling and hanging loop
- Open cell foam padding with smooth faced polyester lining
- Full-length nylon zipper with D-ring for user-supplied padlock
Package Contents:
- Browning Flex Factor Shotgun 53in Case