02:13
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Browning Rifle Scope Mounting Options
1 of 2 images
Browning AB3 20 MOA Long Action Base, Matte Blued, 12574
2 of 2 images
Browning AB3 20 MOA Long Action Base, Matte Blued, 12574
Tap Tap to Zoom
Product Videos
In Stock
2 Models AvailableAction Length
All
Search
List: $79.99Save 30%
$56.09
List: $79.99Save 29%
$56.99
Product Info for Browning AB3 20 MOA Base
High-strength aluminum alloy 1913 Picatinny base with 20 minutes of angle of elevation. Attaches securely to the receiver with 4 screws. Compatible with both Weaver-style and Picatinny-style rings.![]()
Specifications for Browning AB3 20 MOA Base:
| Manufacturer: | Browning |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte Blued |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Cant: | 20 MOA |
| Gun Make: | Browning |
| Gun Model: | Browning AB3 |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 7.7 in |
| Width: | 3.2 in |
| Height: | 0.7 in |
| Weight: | 1.6 oz |
Features of Browning AB3 20 MOA Base
- Short Action
Package Contents:
- Browning AB3 20 MOA Base