Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Carrying Case, Neck Strap
Code: BK-BI-15X50PORBN-CO10675
MPN: CO10675
UPC: 790272979479
Product Info for Barska 12x50mm Porro Prism Binoculars, Blue Lens
The Colorado Series offers a selection of zoom models that are ideal for long distance terrestrial (land) or celestial (sky) viewing. The wide variable magnification range of these binoculars allows the viewer to target in on an object and then zoom in and magnify it to obtain a closer look and see greater detail. For convenience, all models also feature a zoom thumb lever for making quick and smooth zoom adjustments as well as fold-down eyecups for viewing with or without eyeglasses.![]()
Specifications for Barska 12x50mm Porro Prism Binoculars, Blue Lens:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 11 mm |
| Exit Pupil: | 4.17 mm |
| Field of View, Linear: | 275 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 24.49 |
| Close Focus: | 22.96 ft |
| Weather Resistance: | None |
| Length: | 6.89 in |
| Weight: | 30 oz |
| Finish: | Rubber Armor |
| Included Accessories: | Carrying Case, Neck Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Size: | Medium |
| Nitrogen Filled: | No |
| Brightness Index: | 17.38 |
| Compass: | No |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Case: | Yes |
| Strap: | Yes |
| Zoom: | No |
Features of Barska 12x50 Binoculars, Blue Lens:
- Magnification: 12x
- Objective Lens: 50mm
- Prism Type: Porro
- Prism Glass: BK-7
- Exit Pupil: 4.17mm
- Optical Coating: Fully Coated
- Focusing System: Center
- Field of View: 275@ 1000yards @12x
- Close Focus Distance (m): 7
- Eye Relief: 11mm
- Weight: 29.5 oz.
Package Contents:
- Barska 12x50 Binoculars, Blue Lens
- Carrying Case
- Neckstrap
- Lens Cloth