Tap Tap to Zoom
Product Info for Barska WP Blackhawk 10x42mm Roof Prism Binoculars
The Barska Blackhawk 10x42 WP Binoculars soars high in performance with a new diamond cut textured grip insures a comfortable and stable viewing experience. The Barska Blackhawk 10x42 Compact Binoculars has fully coated optics in this compact roof prism design delivers high quality, clear, crisp images. Designed for all environments, the Barska Blackhawk 10x42 Waterproof Roof Prism Binoculars are nitrogen purged and O-ring sealed for complete waterproof/fogproof protection.![]()
Specifications for Barska WP Blackhawk 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17.5 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 344 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.49 |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.67 in |
| Weight: | 24 oz |
| Included Accessories: | Carrying Case, Neck Strap, Lens Cloth, Lens Covers |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size: | Small |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Eyecups Types: | Twist-Up |
| Compass: | No |
| Fogproof: | Yes |
| Case: | Yes |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Strap: | Yes |
| Nitrogen Filled: | Yes |
| Zoom: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Brightness Index: | 17.64 |
Features of Barska 10x42 WP Blackhawk Binoculars
- 10x Magnification
- 42mm Objective Lens
- Fully-Coated Optics
- Compact Roof Prism Design
- 100% Waterproof and Fogproof
- Protective Rubber Armor
- New Diamond Cut Grip
- Close Focus (ft/m) 6.6/2
- Eye Relief 17.5mm
- Objective Lens 42mm
- Exit Pupil 4.2mm
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m) 344ft / 105m
- Diopter Right Eye
Package Contents:
- Barska 10x42 Compact Waterproof Blackhawk Binoculars
- Carrying Case
- Lens Covers
- Neck Strap
- Lens Cloth