Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Carrying Case, Lens Cloth, Neck Strap
Code: BK-BI-715X35LZBN-AB12530
MPN: AB12530
UPC: 790272001422
Product Info for Barska 7-15x35mm Level Zoom Porro Prism Binoculars
The 7-15x35 Level Zoom Binocular by Barska is a great all purpose binocular that is ideal for bird watching, sporting events, concerts, hunting, and much more. The variable 7-15x magnification range of this binocular allows the viewer to scan a large field of view and then zoom in on the selected object for a more detailed look. A zoom thumb-lever is conveniently located near the eye cups, allowing quick and smooth magnification adjustments to be easily made while simultaneously looking through the binoculars. Shock-absorbing rubber armor provides protection to the optics and creates a non-slip ergonomic design, while fully mulit-coated optics deliver an impressively clear view. The 7-15x35 Level Binoculars feature a central focusing knob that allows for smooth focusing and easy operation. These Level Binoculars come with a soft carrying case, neck strap, and a lens cloth. Backed by Barska's Limited Lifetime Warranty.![]()
Specifications for Barska 7-15x35mm Level Zoom Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 7 - 15 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 - 15.5 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 288 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 15.65 - 22.91 |
| Close Focus: | 16.4 ft |
| Weather Resistance: | None |
| Length: | 7 in |
| Weight: | 19.2 oz |
| Finish: | Rubber Armor |
| Included Accessories: | Carrying Case, Neck Strap, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Size: | Small |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Nitrogen Filled: | No |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Compass: | No |
| Brightness Index: | 25 |
| Case: | Yes |
| Strap: | Yes |
| Zoom: | Yes |
| Armoring: | Rubber Armored |
Features of Barska 7-15x35 Level Zoom Binoculars:
- Fully Multi-Coated Optics
- 7-15x Magnification
- 35mm Objective Lenses
- Zoom Thumb Lever
- BAK-4 Prism
- Fold Down Eyecups
- Large Center Focus Knob
- Shock-Absorbing Rubber Armor
- Attachment Point for Tripod Adapter
- Close Focus (ft/m) 16.4ft/5m
- Eye Relief 18-15.5mm
- Objective Lens 35mm
- Exit Pupil 5mm
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m) 288ft/1000yds@10x
- 96m/1000m
- Diopter Right Eye
Package Contents:
- Barska 7-15x35 Level Zoom Binoculars
- Carrying Case
- Neck Strap
- Lens Cloth