Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Carrying Case, Lens Cloth, Lens Covers, Neck Strap
Code: BK-BI-72997
MPN: CO10672
UPC: 790272977840
Product Info for Barska Colorado 10x50mm Porro Prism Binoculars
With ergonomic design and impressive features, these rugged Colorado roof prism binoculars perform extremely well in all weather conditions. Featuring 10x magnification and 50mm fully coated objective lenses for sharp and crisp images. Dry nitrogen-purged and sealed to prevent fogging, clouding and moisture damage and O-ring sealed for 100% waterproof protection. Rubber armor covering protects them from harsh weather conditions and detachable lens covers are included for added protection. Twist-up eyecups allow you to view with or without eyeglasses. Accessories include complete with neck strap and soft carrying case.![]()
Specifications for Barska Colorado 10x50mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 12.7 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Field of View, Linear: | 367 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 22.36 |
| Close Focus: | 19.6 ft |
| Weather Resistance: | None |
| Length: | 6.89 in |
| Weight: | 28.8 oz |
| Included Accessories: | Lens Cloth, Lens Covers, Carrying Case, Neck Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Case: | Yes |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Compass: | No |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Zoom: | No |
| Nitrogen Filled: | No |
| Strap: | Yes |
| Brightness Index: | 16 |
| Size: | Small |
Features of Barska Colorado 10x50 Binocular:
- Magnification: 10x
- Objective Lens: 50mm
- Prism Type: Porro
- Prism Glass: BK-7
- Exit Pupil (mm): 4mm
- Optical Coating: Fully Coated
- Focusing System: Center
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m): 367/122
- Close Focus Distance(ft/m): 19.6/6
- Eye Relief (mm): 12.7
- Weight: 1.76 lb
- Warranty: Backed by Barska's Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Barska Colorado 10x50 Binocular
- Soft Carrying Case
- Neckstrap
- Lens Covers
- Lens Cloth