Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Carrying Case, Lens Cloth, Neck Strap
Code: BK-BI-8WLEDB-AB12802
MPN: AB12802
UPC: 790272002849
Product Info for Barska 8x42mm WP Level ED Roof Prism Binocular
When it comes to high quality optical performance, the 8x42 Level ED Binoculars deliver. Equipped with Extra Low Dispersion (ED) glass, these binoculars maximize image quality to provide extraordinarily sharp and detailed images. A textured rubber coating provides both protection from external damage and a comfortable non-slip surface for a more secure grip. The optical quality of the Level ED 8x42 binoculars is further enhanced with BAK-4 prisms for increased clarity.![]()
Specifications for Barska 8x42mm WP Level ED Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17.5 mm |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 425 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 6 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 24.8 oz |
| Finish: | Black Matte |
| Included Accessories: | Lens Cloth, Neck Strap, Carrying Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size: | Medium |
| Fogproof: | Yes |
Features of Barska 8x42mm WP Level ED Binocular:
- Fully Multi-Coated Optics
- 8x Magnification
- 42mm Objective Lenses
- Extra Low Dispersion (ED) Glass
- 100% Waterproof and Fogproof
- BAK-4 Prism
- Open Bridge Body Design
- Large Center Focus Knob
- Dry Nitrogen Purged to Eliminate Fogging
- Shock-Absorbing Rubber Armor
- Attachment Point for Tripod Adapter
- Includes Soft Carrying Case and Neck Strap
- Prism Type: Roof
- Prism Glass: BAK-4
- Magnification (Fixed): 8x
- Close Focus (ft/m): 6ft/1.9m
- Eye Relief: 17.5mm
- Objective Lens: 42mm
- Exit Pupil: 5.25mm
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m): 425ft/142m
- Diopter: Right Eye
- Optical Coating: Fully Multi-Coated
- Waterproof: Yes
- Fogproof: Yes
- Tripod Adaptable: Yes
- Product Weight: 24.8 oz.
- Included Accessories:
- Carrying Case
- Neck Strap and Lens Cloth
Package Contents:
- Barska 8x42mm WP Level ED Binocular
- Carrying Case Neck Strap and Lens Cloth