Tap Tap to Zoom
Product Info for Barska Gladiator 10-30x50mm Porro Prism Zoom Binoculars
Barska 10-30x50mm Gladiator Binoculars are the powerful zoom binoculars with different magnifications. Barska 10-30x50 Gladiator Zoom Binoculars offer the added advantage of enjoying multiple magnifications in a single Zoom Binoculars. Barska 10-30 x 50mm Gladiator Zoom Binoculars feature ruby coated lenses to minimize UV glare. Large 50mm objective lenses of Barska Gladiator Binoculars for increased light transmission allow viewing under the darkest conditions.![]()
Barska 10-30 x 50 mm Gladiator Binocular is tripod adaptable to fit for a steady view. With Barska Gladiator Zoom Binoculars 10-30x50mm you can capture a panoramic view at low power, target in on your object and then zoom in to a higher power to capture the finer details. The zoom mechanism on Barska 10-30x 50mm Gladiator Binocular is smooth and easy to operate with a flick of the lever. It?s like having many Zoom Binoculars in one! Gladiator Zoom Binoculars by Barska are the perfect companion for all outdoor activities and sporting events.
Barska 10-30x50mm Gladiator Binoculars are available in the following models:
- BOX: Barska 10-30x50mm Gladiator Binoculars - Zoom Binoculars w/ Ruby Lenses, Boxed AB10168
- CLAM: Barska 10-30x50mm Gladiator Binoculars - Zoom Binoculars w/ Ruby Lenses, Clam Packaged AB10169
Specifications for Barska Gladiator 10-30x50mm Porro Prism Zoom Binoculars:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 - 30 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 195 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated, Fully Coated, Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 26 ft |
| Weather Resistance: | None |
| Length: | 7.3 in |
| Weight: | 31.68 oz |
| Included Accessories: | Neck Strap, Lens Cloth, Carrying Case |
| Magnification Type: | Variable |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Compass: | No |
| Zoom: | Yes |
| Strap: | Yes |
| Case: | Yes |
| Nitrogen Filled: | No |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Brightness Index: | 25 |
| Size: | Medium |
Features of Barska 10-30x50mm Gladiator Binoculars - Zoom Binoculars w/ Ruby Lenses
- Levered Zoom Magnification
- BK-7 Porro Prisms
- Anti-Reflection Multi-coated Optics
- Center Focusing Wheel
- Tripod Mountable
- Fold-Down Rubber Eyecups
- Rubber Armoring Ruby
- Magnification (Zoom) 10x-30x
- Close Focus (ft/m) 26/8
- Eye Relief 15 mm
- Exit Pupil 5mm
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m) 195/65@10x
Package Contents:
- Barska 10-30x50mm Gladiator Binoculars - Zoom Binoculars w/ Ruby Lenses
- Carrying Case
- Neck Strap