Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Carrying Case, Lens Cloth, Lens Cover, Neck Strap
Code: BK-BI-AB10176
MPN: AB10176
UPC: 790272521265
Product Info for Barska X-Trail 10x50mm Reverse Porro Prism Binoculars
Barska X-Taril 10x50 Binocular - Reverse Porro Prism Binoculars w/ Ruby Lenses AB10176 are made for the great outdoors. Barska X Trail 10x50mm Binoculars are not only top-performance and extremely rugged, but offer multi-coated quality optics and durability.![]()
Barska X Trail 10 x 50mm Binoculars has a Reverse Porro Prism System: the objectives are offset from the eyepiece in a horizontal way reducing the total size of the construction by about 30% compared to the traditional porro prism system. Barska 10x50 X-Trail Binoculars also offer ruby coated large objective lenses to minimize UV glare and maximize light transmission.
Whether you are out in the forest or inside an arena, have your Barska 10 x 50mm Xtrail Binocular with you. The 10 x 50 mm Barska X-Trail Binoculars AB-10176 come carrying case and neck strap. In addition, Barska 10x50 Ruby Lens X-Trail Binoculars, like all Barska Binoculars, are covered by Barska Limited Lifetime Warranty.
Specifications for Barska X-Trail 10x50 Binoculars AB 10176:
| Magnification:Â | Â 10x | |
| Objective Diameter:Â | Â 50mm | |
| Prism:Â | Â BK-7, Reverse Porro | |
| Field of view:Â | Â 324 ft@1000yds | |
| Lens coating:Â | Â Multi Coated, Ruby Lens | |
| Focus System:Â | Â Center | |
| Close focus:Â | Â 33 ft | |
| Exit Pupil:Â | Â 5.0 mm | |
| Eye Relief:Â | Â 20 mm | |
| Weight:Â | Â 29.98 oz | |
Features of Barska 10x 50mm X-Trail Binoculars AB10176:
- Multi Coated Optics
- Ruby Lens
- Reverse Porro prism System
- Rugged and Durable Rubber Armor with Non-slip Grip
- Ideal for all Outdoor Activities and Sporting Events
Package Contents:
- Barska X-Taril 10x50 Binocular - Reverse Porro Prism Binoculars w/ Ruby Lenses AB10176
- Carrying Case
- Neck Strap
In addition to Barska X-Taril 10x50mm Binocular - Reverse Porro Prism Binoculars w/ Ruby Lenses AB10176, make sure to check other Barska Binoculars and other Barska products offered in our store.
Specifications for Barska X-Trail 10x50mm Reverse Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 20 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 324 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 22.36 |
| Close Focus: | 33 ft |
| Weather Resistance: | None |
| Length: | 5.8 in |
| Weight: | 29.92 oz |
| Included Accessories: | Carrying Case, Neck Strap, Lens Cloth, Lens Cover |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Brightness Index: | 25 |
| Compass: | No |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Nitrogen Filled: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Strap: | Yes |
| Zoom: | No |
| Case: | Yes |
| Size: | Medium |
Features of Barska X-Taril 10x50 Binocular, Reverse w/ Ruby Lenses:
- 10x High Magnification
- 50mm Large Objective lens
- Ruby Multi-Coated Optics
- Fold down eye cups
- Center Focus Knob
- Reverse Porro Prism
- Includes lens covers
- Neck Strap and Soft Carrying Case
- Limited LifeTime Warranty
- Close Focus (ft/m) 33/10
- Eye Relief 20 mm
- Exit Pupil 5mm
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m) 324/108
Package Contents:
- Barska X-Taril 10x50 Binocular, Reverse w/ Ruby Lenses
- Carrying Case
- Neck Strap
- Lens Covers
- Lens Cloth