Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Carrying Case, Lens Cloth, Lens Cover, Neck Strap
Code: BK-BI-AB10302
MPN: AB10302
UPC: 790272371167
Product Info for Barska Focus Free 9x25mm Porro Prism Compact Binoculars
No time to focus when you are trying to catch a glimpse of the fast action? Well, Barska Focus Free 9 x 25 Binocular AB10302 comes to the rescue because Barska Focus Free Binoculars provide immediate viewing. Simple with no focusing required. Barska 9x25mm Focus Free Binoculars feature wider field of view and fully coated optics allowing you to see the action crisp and clear. With stylish rubber armor, the Barska 9x25 Focus Free Binocular is ideal for long-distance wildlife observation, exciting spectator sports and races. Just pick up Barska FocusFree 9 x 25 mm Free Focusing Binoculars and view instantly.![]()
All Barska Binoculars of Barska Focus Free Series come with a carrying case and a neck strap.
Specifications for Barska 9 x 25 Focus Free Binoculars:
| Magnification:Â | Â 9x | |
| Objective:Â | Â 25mm | |
| Prism Type:Â | Â Roof | |
| Prism Glass:Â | Â BK-7 | |
| Exit Pupil:Â | Â 2.8mm | |
| Optical Coating:Â | Â Fully Coated | |
| Focus System:Â | Â Free | |
| Field of View:Â | Â 299ft at 1000yds | |
| Close Focus Distance:Â | Â 16ft | |
| Eye Relief:Â | Â 10mm | |
| Weight:Â | Â 6.2oz | |
Features of Barska 9 x 25mm Focus Free Binoculars:
- Simple with no need for any focusing
- Immediate viewing
- Fully coated optics for clear images
- Contemporary rubber armor designs
- Ideal for all action-packed activities
Package Contents:
- Barska 9x25 Focus Free Binoculars - Free Focusing Compact Binoculars AB10302
- Carrying Case
- Neck Strap
In addition to Barska Focus Free 9x25 Compact Binoculars AB10302, make sure to check other Barska Binoculars and other Barska products offered in our store.
Specifications for Barska Focus Free 9x25mm Porro Prism Compact Binoculars:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 9 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 10 mm |
| Exit Pupil: | 2.8 mm |
| Field of View, Linear: | 299 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Fixed/No Focus |
| Twilight Factor: | 15 |
| Close Focus: | 16 ft |
| Weather Resistance: | None |
| Length: | 5.35 in |
| Weight: | 6.24 oz |
| Included Accessories: | Lens Cover, Carrying Case, Neck Strap, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Nitrogen Filled: | No |
| Size: | Small |
| Eyecups Types: | Rubber |
| Tripod Adaptable: | No |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Compass: | No |
| Case: | Yes |
| Strap: | Yes |
| Zoom: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Brightness Index: | 7.84 |
Features of Barska Focus Free 9x25mm Compact Binoculars AB10302:
- 9x Magnification
- 25mm Objective Lens
- BK-7 Porro Prisms
- Fixed Focus
- Fully Coated Optics
- Close Focus (ft/m) 16/5
- Eye Relief 10 mm
- Exit Pupil 2.8mm
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m) 299/100
Package Contents:
- Barska Focus Free 9x25mm Compact Binoculars AB10302
- Carrying Case
- Neck Strap
- Lens Covers
- Lens Cloth