Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Carrying Case, Lens Cloth, Lens Cover, Neck Strap
Code: BK-BI-AB10670
MPN: AB10670
UPC: 790272977833
Product Info for Barska Lucid View 20x32mm Roof Prism Compact Binoculars
Barska 20x32 Lucid View Binoculars AB10670 are the perfect blend of functionality and compact portability. Lucid View 20x32mm Compact Folding Binoculars by Barska feature a roof prism design and fully coated optics. Armored with protective black rubber, Barska Lucid-View 20 x 32 mm Binoculars are multi-purpose and great for field use, sports, backpacking or camping. The Barska 20x32 Lucid View Binocular AB10670 is small in size, but undeniably big on convenience. As with all Barska Binoculars, Barska Lucid View Binoculars feature a Limited Lifetime Warranty.![]()
Specifications for Barska Lucid View 20x32mm Roof Prism Compact Binoculars:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 10 mm |
| Exit Pupil: | 1.6 mm |
| Field of View, Linear: | 147 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 25.29 |
| Close Focus: | 26 ft |
| Weather Resistance: | None |
| Length: | 5.6 in |
| Weight: | 10.88 oz |
| Included Accessories: | Carrying Case, Lens Cover, Neck Strap, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | No |
| Size: | Small |
| Eyecups Types: | Rubber |
| Brightness Index: | 2.56 |
| Compass: | No |
| Nitrogen Filled: | No |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Case: | Yes |
| Strap: | Yes |
| Zoom: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |
Features of Barska 20x32 Lucid View Compact Binoculars AB10670:
- 20x Magnification
- BK-7 Roof Prisms
- Fully Coated Lenses
- Compact Folding Dual-Hinge Design
- Center Focus
- Rubber Armoring
- Close Focus (ft/m) 26/8
- Eye Relief 10 mm
- Exit Pupil 1.6mm
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m) 147/49
Package Contents:
- Barska 20x32 Lucid View Compact Binoculars AB10670
- Carrying Case
- Neck Strap
- Lens Covers
- Lens Cloth