Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Carrying Case, Lens Cloth, Neck Strap
Code: BK-BI-AB11364
MPN: AB11364
UPC: 790272981311
Product Info for Barska Lucid View Compact 10x42mm Roof Prism Binocular
The Barska 10x42 Lucid View Binocular is the perfect blend of functionality and compact portability. These Barska Lucid View Binoculars are great multi-purpose Compact Binoculars for field use, sports, backpacking or camping. The 10x42 Lucid View Binocular by Barska features a roof prism and fully coated optics that result in bright images. This Barska Binocular is also armored with protective rubber for extra protection. The Barska 10 x 42 LucidView Binocular is small in size, but undeniably big on convenience. It will fit into the palm of your hand or slip into your pockets so you can always have them handy. The Barska 10 x 42 Lucid View Binocular includes a carrying case, neckstrap and is protected by Barska's Limited Lifetime Warranty.![]()
Specifications for Barska Lucid View Compact 10x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 12 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 262 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.49 |
| Close Focus: | 5.5 ft |
| Weather Resistance: | None |
| Length: | 5.7 in |
| Weight: | 15.04 oz |
| Included Accessories: | Lens Cloth, Carrying Case, Neck Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | No |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Eyecups Types: | Rubber |
| Compass: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Zoom: | No |
| Brightness Index: | 17.64 |
| Nitrogen Filled: | No |
| Case: | Yes |
| Strap: | Yes |
| Size: | Small |
Features of Barska 10x42 Lucid View Binocular, Compact
- 10x Magnification
- BK-7 Roof Prisms
- Fully Coated Lenses
- Compact Folding Dual-Hinge Design
- Center Focus
- Rubber Armoring
- Close Focus (ft/m) 5.5/1.6
- Eye Relief 12mm
- Objective Lens 42mm
- Exit Pupil 4.2mm
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m) 262/87
- Diopter Right Eye
Package Contents:
- Barska 10x42 Lucid View Binocular, Black, Compact, Blue Lens AB11364
- Carrying case
- Neck strap