Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Carrying Case, Lens Cloth, Lens Covers, Neck Strap
Code: BK-BI-AB11844
MPN: AB11844
UPC: 790272983674
Product Info for Barska 10x25mm WP Blackhawk Roof Prism Binoculars
The Barska Blackhawk 10x25 Waterproof Binoculars soars high in performance with a new diamond cut grip and other impressive features. These Barska Blackhawk 10x25 WP Roof Prism Binoculars are rugged, roof prism binoculars that perform extremely well in all weather conditions. These Barska Blackhawk 10x25 WP Fogproof Binoculars are 100% waterproof and fogproof, stands out from other binoculars with their distinctive design and exceptional features such as BAK-4 prisms for crisp images, optimum long eye relief, twist-up eyecups, and much more.![]()
Specifications for Barska 10x25mm WP Blackhawk Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 14 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 303 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 15.81 |
| Close Focus: | 16.4 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.52 in |
| Weight: | 13.9 oz |
| Included Accessories: | Carrying Case, Neck Strap, Lens Cloth, Lens Covers |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size: | Small |
| Fogproof: | Yes |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Compass: | No |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Case: | Yes |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Strap: | Yes |
| Nitrogen Filled: | Yes |
| Zoom: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Brightness Index: | 6.25 |
Features of Barska 10x25 WP Blackhawk Binoculars
- 10x Magnification
- 25mm Objective Lens
- BAK-4 Prisms
- Fully-Coated Optics
- Compact Roof Prism Design
- 100% Waterproof and Fogproof
- Protective Rubber Armor
- New Diamond Cut Grip
- Close Focus (ft/m) 16.4/5
- Eye Relief 14mm
- Objective Lens 25mm
- Exit Pupil 2.5mm
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m) 303/101
- Diopter Right Eye
Package Contents:
- Barska 10x25 Waterproof Blackhawk Binoculars
- Carrying Case
- Lens Covers
- Neck Strap
- Lens Cloth